EXD-U00
EXD Series • Refrigeration Controller
Quick Info
Output Functions
Universal electronic expansion valve driver for Alco EX valves
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 4 |
| Buttons | 4 |
| LED Indicators | EEV, Alarm, Comm |
Power Supply
| Voltage | 24V AC/DC |
| Voltage Range | 18-30V AC/DC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 8VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 2 |
| Probe Type | NTC / 4-20mA |
| Temp Range | -50 to 150 / 0-50 bar°C |
| Accuracy | ±0.3°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 1 |
| Relay Rating | 5A/250VAC |
Physical
| Panel Size | DIN rail mm |
| Depth | 70 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Weight | 180 g |
Operating Conditions
| Operating Temp | -25 to 55°C |
| Storage Temp | -40 to 70°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 1 | Power 24V | Input |
red
|
| 2 | Power GND | Input |
black
|
| 3-4 | Suction Temp NTC | Input |
yellow/white
|
| 5-6 | Suction Press 4-20mA | Input |
red/black
|
| 7 | RS485 A+ | Comm |
orange
|
| 8 | RS485 B- | Comm |
yellow
|
| 9 | RS485 GND | Comm |
black
|
| 10-11 | Alarm Relay | Output |
gray
|
| A | EEV Motor A | Output |
brown
|
| B | EEV Motor B | Output |
white
|
| C | EEV Motor C | Output |
blue
|
| D | EEV Motor D | Output |
red
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SH | Superheat SP | 2 to 25 | 8 K | Target superheat |
| Kp | P-gain | 0.5 to 10 | 3 | Proportional gain |
| Ki | I-time | 30 to 600 | 180 sec | Integral time |
| Kd | D-time | 0 to 60 | 15 sec | Derivative time |
| MO | Min Opening | 0 to 50 | 10 % | Minimum valve position |
| MA | Max Opening | 50 to 100 | 100 % | Maximum valve position |
| RF | Refrigerant | 0-15 | 1 | Refrigerant type for P-T calc |
Error Codes
Solution: Check NTC probe
Solution: Check pressure transducer
Solution: Check EEV and refrigerant charge
Solution: Check EEV wiring
Solution: Check valve mechanism
Frequently Asked Questions
EX4, EX5, EX6, EX7, EX8 series stepper motor valves
Parameter RF: 0=R22, 1=R134a, 2=R404A, 3=R407C, 4=R410A, etc.
Alternative Models (Cross Reference)
Manufacturer Information
Brand: Emerson/Alco
Country: USA
Parent: Copeland (Emerson Climate Technologies)