Emerson/Alco
EC3-X33
EC3 Series • Refrigeration Controller
Quick Info
Type
Refrigeration
Application
Freezer
Probe Inputs
3
Relay Outputs
4
Communication
RS485 Modbus RTU
Panel Size
32x74 mm
Output Functions
R1
Compressor
R2
Defrost
R3
Fan
R4
Alarm
Freezer controller with enhanced low temperature accuracy
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 4 |
| Buttons | 4 |
| LED Indicators | Compressor, Defrost, Fan, Alarm, Comm |
Power Supply
| Voltage | 230V AC |
| Voltage Range | 100-240V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 5VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 3 |
| Probe Type | NTC / PT1000 |
| Temp Range | -55 to 150°C |
| Accuracy | ±0.3°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 4 |
| Relay Rating | 8A/250VAC (Comp 16A) |
Physical
| Panel Size | 32x74 mm |
| Depth | 68 mm |
| IP Rating | IP65 (front) |
| Weight | 115 g |
Operating Conditions
| Operating Temp | -10 to 55°C |
| Storage Temp | -25 to 65°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 1-2 | Power 230VAC | Input |
brown/blue
|
| 3-4 | Probe 1 | Input |
yellow/white
|
| 5-6 | Probe 2 | Input |
green/white
|
| 7-8 | Probe 3 | Input |
orange/white
|
| 9-10 | RS485 A+/B- | Comm |
orange/yellow
|
| 11-12 | Compressor | Output |
black
|
| 13-14 | Defrost | Output |
red
|
| 15-16 | Fan | Output |
blue
|
| 17-18 | Alarm | Output |
gray
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP | Setpoint | -55 to 50 | -25 °C | Freezer setpoint |
| dF | Differential | 0.1 to 20 | 3 °C | Switching differential |
| dT | Defrost Type | 0-3 | 1 | Defrost method |
| dI | Defrost Interval | 0 to 99 | 6 hr | Defrost interval |
| dL | Defrost Duration | 0 to 240 | 45 min | Max defrost time |
Error Codes
E1
Probe 1 fault
Solution: Check room probe
E2
Probe 2 fault
Solution: Check evaporator probe
HA
High alarm
Solution: Check system
Frequently Asked Questions
Better accuracy at low temperatures compared to NTC
Alternative Models (Cross Reference)
Dixell XR64CX
LAE LTR-5CSRE-BG
Carel IR33F
Manufacturer Information
Brand: Emerson/Alco
Country: USA
Parent: Copeland (Emerson Climate Technologies)