Emerson/Alco
ECD-002
ECD Series • Refrigeration Controller
Quick Info
Type
Refrigeration
Application
Display Case
Probe Inputs
2
Relay Outputs
2
Communication
RS485 Modbus RTU
Panel Size
32x74 mm
Output Functions
R1
Compressor
R2
Defrost
Display case controller with night setback feature
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 3 |
| Buttons | 4 |
| LED Indicators | Compressor, Defrost, Night |
Power Supply
| Voltage | 230V AC |
| Voltage Range | 100-240V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 3VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 2 |
| Probe Type | NTC |
| Temp Range | -50 to 110°C |
| Accuracy | ±0.5°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 2 |
| Relay Rating | 8A/250VAC |
Physical
| Panel Size | 32x74 mm |
| Depth | 60 mm |
| IP Rating | IP65 (front) |
| Weight | 95 g |
Operating Conditions
| Operating Temp | -5 to 50°C |
| Storage Temp | -20 to 60°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 1 | Power L | Input |
brown
|
| 2 | Power N | Input |
blue
|
| 3-4 | Probe 1 | Input |
yellow/white
|
| 5-6 | Probe 2 | Input |
green/white
|
| 7 | Night Mode DI | Input |
gray
|
| 8 | DI Common | Input |
black
|
| 9-10 | RS485 | Comm |
orange/yellow
|
| 11-12 | Compressor | Output |
black
|
| 13-14 | Defrost | Output |
red
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP | Day Setpoint | -50 to 50 | 4 °C | Day mode temperature |
| SP2 | Night Setpoint | -50 to 50 | 2 °C | Night mode temperature |
| dF | Differential | 0.5 to 10 | 2 °C | Switching differential |
| dI | Defrost Interval | 0 to 48 | 8 hr | Defrost interval |
| dL | Defrost Duration | 0 to 120 | 30 min | Max defrost time |
| nS | Night Start | 00:00-23:59 | 22:00 hh:mm | Night mode start |
| nE | Night End | 00:00-23:59 | 06:00 hh:mm | Night mode end |
Error Codes
E1
Probe 1 fault
Solution: Check room probe
E2
Probe 2 fault
Solution: Check evaporator probe
dF
Defrost active
Solution: Normal operation
Frequently Asked Questions
Lowers setpoint during closed hours for energy savings, typically 15-25% reduction
Alternative Models (Cross Reference)
Dixell XR75CX
LAE LMS-5000
Carel IR33+
Manufacturer Information
Brand: Emerson/Alco
Country: USA
Parent: Copeland (Emerson Climate Technologies)