Johnson Controls
A28AA-1C
A28 Series • HVAC Controller
Quick Info
Type
HVAC
Application
Freeze Protection
Probe Inputs
1
Relay Outputs
1
Panel Size
- mm
Low temperature cutout control for freeze protection
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | None (mechanical) |
| Display Digits | - |
| Buttons | 0 |
Power Supply
| Voltage | None (mechanical) |
| Frequency | - |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 1 |
| Probe Type | Built-in capillary |
| Temp Range | -7 to 16°C |
| Accuracy | ±±1.5°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 1 |
| Relay Rating | 15A/120VAC, 10A/240VAC |
Physical
| Panel Size | - mm |
| Depth | - mm |
| IP Rating | IP40 |
Operating Conditions
| Operating Temp | -40 to 60°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| Common | Output |
relay
|
|
| Normally Open | Output |
relay
|
|
| Normally Closed | Output |
relay
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP | Cut-out Temperature | -7~16 | 4 °C | |
| dIF | Differential (fixed) | 4-6 | 5 °C |
Frequently Asked Questions
Alternative Models (Cross Reference)
Honeywell L480A
Penn A11A
Manufacturer Information
Brand: Johnson Controls
Country: USA