Johnson Controls
A350PS-1C
A350 Series • HVAC Controller
Quick Info
Type
HVAC
Application
Proportional Control
Probe Inputs
1
Relay Outputs
0
Panel Size
- mm
Electronic proportional plus integral temperature control for heating
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | None (LED indicators) |
| Display Digits | - |
| Buttons | 0 |
Power Supply
| Voltage | 24V AC |
| Voltage Range | 20-30V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 5VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 1 |
| Probe Type | NTC 1K (A99A series) |
| Temp Range | -18 to 66°C |
| Accuracy | ±±1°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 0 |
| Relay Rating | - |
Physical
| Panel Size | - mm |
| Depth | - mm |
| IP Rating | IP20 |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 50°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 24V AC | Power |
power
|
|
| 24V AC Common | Power |
power
|
|
| Output 0-10V | Output |
analog
|
|
| Output Common | Output |
analog
|
|
| Sensor | Input |
sensor
|
|
| Sensor Common | Input |
sensor
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP | Set Point | -18~66 | 21 °C | |
| TB | Throttling Band | 3~28 | 6 °C |
Error Codes
LED Off