Johnson Controls
A419ABC-1C
A419 Series • HVAC Controller
Quick Info
Type
HVAC
Application
Heating/Cooling Control
Probe Inputs
1
Relay Outputs
1
Panel Size
- mm
Electronic temperature control with SPST output and LED display
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 3 |
| Buttons | 3 |
Power Supply
| Voltage | 24V AC |
| Voltage Range | 20-30V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 3VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 1 |
| Probe Type | NTC 10K |
| Temp Range | -40 to 99°C |
| Accuracy | ±±1°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 1 |
| Relay Rating | 16A/120VAC, 10A/240VAC |
Physical
| Panel Size | - mm |
| Depth | - mm |
| IP Rating | IP30 |
Operating Conditions
| Operating Temp | -40 to 65°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 24V AC Hot | Power |
power
|
|
| 24V AC Neutral/Common | Power |
power
|
|
| Relay Common | Output |
relay
|
|
| Relay N.O. | Output |
relay
|
|
| Sensor Input | Input |
sensor
|
|
| Sensor Common | Input |
sensor
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP | Set Point | -40~99 | 20 °C | |
| dIF | Differential | 0.5~30 | 1 °C | |
| FnC | Function | Heat/Cool | Heat | |
| OFS | Offset | -9~9 | 0 °C | |
| LOC | Keypad Lock | 0~999 | 0 |
Error Codes
E1