Evco
EC4-202
EC4 Series • Refrigeration Controller
Quick Info
Type
Refrigeration
Application
Display Case
Probe Inputs
2
Relay Outputs
2
Panel Size
71x29 mm
Output Functions
R1
Compressor
R2
Defrost
Legacy 2-relay controller - DISCONTINUED
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 3 |
| Buttons | 3 |
| LED Indicators | Compressor, Defrost |
Power Supply
| Voltage | 230V AC |
| Voltage Range | 220-240V AC |
| Frequency | 50Hz |
| Power Consumption | 3VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 2 |
| Probe Type | NTC 10K |
| Temp Range | -40 to 80°C |
| Accuracy | ±1°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 2 |
| Relay Rating | 10A/250VAC |
Physical
| Panel Size | 71x29 mm |
| Depth | 55 mm |
| IP Rating | IP40 |
| Weight | 75 g |
Operating Conditions
| Operating Temp | -5 to 45°C |
| Storage Temp | -15 to 55°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 1 | Power L | Input |
brown
|
| 2 | Power N | Input |
blue
|
| 3 | Probe 1 | Input |
yellow
|
| 4 | Probe 1 | Input |
white
|
| 5 | Probe 2 | Input |
green
|
| 6 | Probe 2 | Input |
white
|
| 7 | Comp NO | Output |
black
|
| 8 | Comp COM | Output |
black
|
| 9 | Def NO | Output |
red
|
| 10 | Def COM | Output |
red
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP | Setpoint | -40 to 80 | 4 °C | Temperature setpoint |
| dF | Differential | 1 to 10 | 2 °C | Switching differential |
| dI | Defrost Interval | 1 to 24 | 8 hr | Time between defrosts |
| dP | Defrost Duration | 5 to 60 | 20 min | Maximum defrost time |
Error Codes
E1
Probe 1 error
Solution: Check probe
E2
Probe 2 error
Solution: Check probe
Frequently Asked Questions
Use EVK211N7 as direct replacement
Alternative Models (Cross Reference)
Evco EVK211N7
Dixell XR30CX
Manufacturer Information
Brand: Evco
Country: Italy