Evco
EVK201N7
EVK Series • Refrigeration Controller
Quick Info
Type
Refrigeration
Application
Display Case
Probe Inputs
1
Relay Outputs
1
Panel Size
32x74 mm
Output Functions
R1
Compressor
Single probe controller with off-cycle defrost
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 3 |
| Buttons | 4 |
| LED Indicators | Compressor, Defrost |
Power Supply
| Voltage | 230V AC |
| Voltage Range | 115-230V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 3VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 1 |
| Probe Type | NTC |
| Temp Range | -50 to 105°C |
| Accuracy | ±0.5°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 1 |
| Relay Rating | 16A/250VAC |
Physical
| Panel Size | 32x74 mm |
| Depth | 60 mm |
| IP Rating | IP65 (front) |
| Weight | 90 g |
Operating Conditions
| Operating Temp | -5 to 50°C |
| Storage Temp | -20 to 60°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 1 | Power L | Input |
brown
|
| 2 | Power N | Input |
blue
|
| 3 | Probe | Input |
red
|
| 4 | Probe | Input |
white
|
| 5 | Relay COM | Output |
black
|
| 6 | Relay NO | Output |
black
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP | Setpoint | -50 to 105 | 4 °C | Temperature setpoint |
| dF | Differential | 0.1 to 20 | 2 °C | Switching differential |
| dt | Defrost Type | 0=Off,1=Timer | 1 | Off-cycle defrost |
| dI | Defrost Interval | 0 to 24 | 8 hr | Time between defrosts |
| dP | Defrost Duration | 0 to 60 | 15 min | Compressor off time |
Error Codes
E1
Probe error
Solution: Check probe wiring
dF
Defrost active
Solution: Normal operation
Frequently Asked Questions
Compressor stops for set time, ice melts naturally
Alternative Models (Cross Reference)
Dixell XR10CX
Eliwell EW Plus 961
Carel PJEZS
Manufacturer Information
Brand: Evco
Country: Italy