Evco
EV3B21N7
EV3 Series • Refrigeration Controller
Quick Info
Type
Refrigeration
Application
Bottle Cooler
Probe Inputs
1
Relay Outputs
1
Panel Size
32x74 mm
Output Functions
R1
Compressor
Basic single output controller for simple refrigeration applications
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 3 |
| Buttons | 2 |
| LED Indicators | Compressor |
Power Supply
| Voltage | 230V AC |
| Voltage Range | 115-230V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 2VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 1 |
| Probe Type | NTC |
| Temp Range | -40 to 105°C |
| Accuracy | ±0.5°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 1 |
| Relay Rating | 16A/250VAC |
Physical
| Panel Size | 32x74 mm |
| Depth | 55 mm |
| IP Rating | IP65 (front) |
| Weight | 75 g |
Operating Conditions
| Operating Temp | -5 to 50°C |
| Storage Temp | -20 to 60°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 1 | Power L | Input |
brown
|
| 2 | Power N | Input |
blue
|
| 3 | Probe (+) | Input |
red
|
| 4 | Probe (-) | Input |
white
|
| 5 | Relay COM | Output |
black
|
| 6 | Relay NO | Output |
black
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP | Setpoint | -40 to 105 | 5 °C | Temperature setpoint |
| dF | Differential | 0.1 to 20 | 2 °C | Switching differential |
| tC | Comp Delay | 0 to 15 | 3 min | Compressor restart delay |
| CA | Calibration | -10 to 10 | 0 °C | Probe offset |
| LS | Low Limit | -40 to SP | -40 °C | Minimum setpoint |
| HS | High Limit | SP to 105 | 105 °C | Maximum setpoint |
Error Codes
E1
Probe fault
Solution: Check probe wiring and resistance
Hi
High temp alarm
Solution: Check system operation
Lo
Low temp alarm
Solution: Check setpoint
Frequently Asked Questions
Press SET for 3 seconds to enter parameter menu
Alternative Models (Cross Reference)
Dixell XR02CX
Eliwell IC 902
LAE AT1-5BS4E
Manufacturer Information
Brand: Evco
Country: Italy