Omron
E5GC-RX1A6M-000
E5GC Series • Industrial Controller
Quick Info
Type
Industrial
Application
Display/Indication
Probe Inputs
1
Relay Outputs
2
Communication
RS-485 option
Panel Size
48x24 mm
Output Functions
R1
Alarm 1
R2
Alarm 2
Digital panel meter with alarm output
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 4 |
| Buttons | 4 |
| LED Indicators | ALM1, ALM2 |
Power Supply
| Voltage | 100-240V AC |
| Voltage Range | 85-264V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 8VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 1 |
| Probe Type | Universal (TC/RTD/mA/mV/V) |
| Temp Range | -200 to 1800°C |
| Accuracy | ±±0.2% FS |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 2 |
| Relay Rating | 250VAC 3A |
Physical
| Panel Size | 48x24 mm |
| Depth | 60 mm |
| IP Rating | IP66 (front) |
| Weight | 85 g |
Operating Conditions
| Operating Temp | -10 to 55°C |
| Storage Temp | -25 to 65°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 1-2 | Power L/N | Input |
brown/blue
|
| 3-5 | TC/RTD Input | Input |
various
|
| 6-7 | 4-20mA Output | Output |
blue/black
|
| 8-9 | Alarm 1 Relay | Output |
black
|
| 10-11 | Alarm 2 Relay | Output |
red
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| ALM1 | Alarm 1 SV | -1999 to 9999 | 100 °C | Alarm 1 setpoint |
| ALM2 | Alarm 2 SV | -1999 to 9999 | 0 °C | Alarm 2 setpoint |
| HY | Hysteresis | 0 to 100 | 1 °C | Alarm hysteresis |
| AT | Alarm Type | 0-7 | 0 | Alarm mode |
Error Codes
o-oE
Over-range
Solution: Check input
u-uE
Under-range
Solution: Check input
Frequently Asked Questions
4-20mA output proportional to input for remote monitoring
Alternative Models (Cross Reference)
Autonics MT4Y
RKC DP5
Manufacturer Information
Brand: Omron
Country: Japan