Watlow
STCL-F1L0-F000
EZ-ZONE ST Series • Industrial PID Controller
Quick Info
Type
Industrial PID
Application
Process Control
Probe Inputs
1
Relay Outputs
1
Communication
None (standalone)
Panel Size
48x48 mm
Standard temperature controller, single loop, basic features
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 4 |
| Buttons | 3 |
Power Supply
| Voltage | 100-240V AC |
| Voltage Range | 90-264V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 4W |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 1 |
| Probe Type | Thermocouple/RTD |
| Temp Range | -°C |
| Accuracy | ±±0.25% FS |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 1 |
| Relay Rating | 5A/240VAC |
Physical
| Panel Size | 48x48 mm |
| Depth | 100 mm |
| IP Rating | IP54 (front) |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 50°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| TC Input +/- | Input |
sensor
|
|
| RTD Input | Input |
sensor
|
|
| Relay Output | Output |
relay
|
|
| AC Power | Power |
power
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP | Set Point | -200~1800 | 0 °C | |
| In | Input Type | J/K/T/PT100 | K | |
| P | Proportional Band | 1~999 | 30 °C | |
| I | Integral Time | 0~9999 | 240 sec | |
| D | Derivative Time | 0~9999 | 60 sec | |
| At | Auto-tune | Off/On | Off |
Error Codes
Err1