Watlow
Series 93
Series 93 Series • Industrial PID Controller
Quick Info
Type
Industrial PID
Application
Process Control
Probe Inputs
1
Relay Outputs
2
Communication
Optional RS-485
Panel Size
48x48 mm
1/16 DIN auto-tuning PID controller (Discontinued - replaced by EZ-ZONE PM)
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 4 |
| Buttons | 4 |
Power Supply
| Voltage | 100-240V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 5W |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 1 |
| Probe Type | Configurable TC/RTD |
| Temp Range | -°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 2 |
| Relay Rating | 5A/250VAC |
Physical
| Panel Size | 48x48 mm |
| Depth | 100 mm |
| IP Rating | - |
Operating Conditions
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| TC Input | Input |
sensor
|
|
| RTD Input | Input |
sensor
|
|
| Output 1 | Output |
relay
|
|
| Output 2 | Output |
relay
|
|
| AC Power | Power |
power
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP | Set Point | Input dependent | 0 °C | |
| P | Proportional Band | 0~999 | 25 °C | |
| I | Integral | 0~9999 | 200 sec | |
| D | Derivative | 0~999 | 50 sec |
Error Codes
OP