Watlow
SD6C-HJLA-AARG
Series SD Series • Industrial PID Controller
Quick Info
Type
Industrial PID
Application
Basic Control
Probe Inputs
1
Relay Outputs
1
Panel Size
48x48 mm
1/16 DIN simple limit controller with single setpoint
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 4 |
| Buttons | 2 |
Power Supply
| Voltage | 100-240V AC |
| Voltage Range | 90-264V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 3W |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 1 |
| Probe Type | Thermocouple J |
| Temp Range | -°C |
| Accuracy | ±±0.5% FS |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 1 |
| Relay Rating | 5A/240VAC |
Physical
| Panel Size | 48x48 mm |
| Depth | 76 mm |
| IP Rating | IP54 (front) |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 50°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| TC J Input +/- | Input |
sensor
|
|
| Relay Output NC/C | Output |
relay
|
|
| AC Power L/N | Power |
power
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP | Set Point | -200~760 | 0 °C | |
| HYS | Hysteresis | 1~50 | 5 °C | |
| ACT | Action | Heat/Cool | Heat |
Error Codes
OPEn