Watlow
RM1C2R06AAAAAAA
EZ-ZONE RM Series • Industrial PID Controller
Quick Info
Type
Industrial PID
Application
Multi-Zone Control
Probe Inputs
6
Relay Outputs
6
Communication
RS-485 Modbus RTU
Panel Size
- mm
Rack mount multi-loop controller, 6 zones, RS-485 Modbus RTU
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | None (via software) |
| Display Digits | - |
| Buttons | 0 |
Power Supply
| Voltage | 24V DC |
| Voltage Range | 20-30V DC |
| Frequency | - |
| Power Consumption | 12W |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 6 |
| Probe Type | Universal (TC/RTD/Process) |
| Temp Range | -°C |
| Accuracy | ±±0.1% FS |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 6 |
| Relay Rating | - |
Physical
| Panel Size | - mm |
| Depth | - mm |
| IP Rating | IP20 |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 50°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| Zone 1-2 Inputs | Input |
sensor
|
|
| Zone 3-4 Inputs | Input |
sensor
|
|
| Zone 5-6 Inputs | Input |
sensor
|
|
| Zone 1-3 Outputs | Output |
relay
|
|
| Zone 4-6 Outputs | Output |
relay
|
|
| RS-485 A/B | Communication |
comm
|
|
| 24V DC Power | Power |
power
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP1-6 | Set Points (per zone) | Input dependent | 0 | |
| Pb | Proportional Band | 0.0~999.9 | 5.0 °C | |
| rE | Reset (Integral) | 0.00~99.99 | 0.40 | |
| rA | Rate (Derivative) | 0.00~9.99 | 0.08 | |
| Adr | Modbus Address | 1~247 | 1 |
Error Codes
Z1-6 OPEn