Watlow
PM6C1CJ-AAAAAAA
EZ-ZONE PM Series • Industrial PID Controller
Quick Info
Type
Industrial PID
Application
Process Control
Probe Inputs
1
Relay Outputs
1
Communication
Optional Modbus RTU/EtherNet/IP
Panel Size
48x48 mm
1/16 DIN panel mount PID controller with universal input, single output, basic model
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 4 |
| Buttons | 4 |
Power Supply
| Voltage | 100-240V AC |
| Voltage Range | 90-264V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 5W |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 1 |
| Probe Type | Universal (TC/RTD/Process) |
| Temp Range | -°C |
| Accuracy | ±±0.1% FS |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 1 |
| Relay Rating | 3A/240VAC |
Physical
| Panel Size | 48x48 mm |
| Depth | 127 mm |
| IP Rating | IP65 (front) |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 50°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| TC/mV Input + | Input |
sensor
|
|
| TC/mV Input - | Input |
sensor
|
|
| RTD/Resistance Input | Input |
sensor
|
|
| RTD Sense/Excitation | Input |
sensor
|
|
| Process Input + | Input |
sensor
|
|
| Process Input - | Input |
sensor
|
|
| Output 1 N.O. | Output |
relay
|
|
| Output 1 Common | Output |
relay
|
|
| AC Line | Power |
power
|
|
| AC Neutral | Power |
power
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP | Set Point | Input dependent | 0 °C/°F | |
| In.t | Input Type | TC/RTD/Process | J TC | |
| Pb | Proportional Band | 0.0~999.9 | 5.0 °C | |
| rE | Reset (Integral) | 0.00~99.99 | 0.40 rpt/min | |
| rA | Rate (Derivative) | 0.00~9.99 | 0.08 min | |
| Cy.t | Cycle Time | 0.1~199.9 | 10 sec | |
| At | Auto-tune | Off/On | Off | |
| SPL | SP Low Limit | Input dependent | Min | |
| SPH | SP High Limit | Input dependent | Max | |
| Al1 | Alarm 1 Value | Input dependent | Off |
Error Codes
OPEn