Watlow
PM4C1CJ-AAAAAAA
EZ-ZONE PM Series • Industrial PID Controller
Quick Info
Type
Industrial PID
Application
Process Control
Probe Inputs
2
Relay Outputs
4
Communication
Standard RS-485/Modbus RTU
Panel Size
96x96 mm
1/4 DIN panel mount PID with large display, universal input, multiple outputs
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 4 |
| Buttons | 5 |
Power Supply
| Voltage | 100-240V AC |
| Voltage Range | 90-264V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 8W |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 2 |
| Probe Type | Universal (TC/RTD/Process) |
| Temp Range | -°C |
| Accuracy | ±±0.1% FS |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 4 |
| Relay Rating | 3A/240VAC |
Physical
| Panel Size | 96x96 mm |
| Depth | 127 mm |
| IP Rating | IP65 (front) |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 50°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| Input 1 TC+/- | Input |
sensor
|
|
| Input 1 RTD | Input |
sensor
|
|
| Input 2 | Input |
sensor
|
|
| Output 1 Relay | Output |
relay
|
|
| Output 2 Relay | Output |
relay
|
|
| Output 3 Relay | Output |
relay
|
|
| Output 4 Relay | Output |
relay
|
|
| RS-485 A/B | Communication |
comm
|
|
| Power AC L/N | Power |
power
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP | Set Point | Input dependent | 0 °C/°F | |
| In.t | Input Type | TC/RTD/Process | J TC | |
| Pb | Proportional Band | 0.0~999.9 | 5.0 °C | |
| rE | Reset (Integral) | 0.00~99.99 | 0.40 rpt/min | |
| rA | Rate (Derivative) | 0.00~9.99 | 0.08 min | |
| PrF | Profile Number | 1~32 | 1 | |
| Stp | Current Step | 1~16 | 1 | |
| r.SP | Ramp Set Point | Input dependent | 0 | |
| r.tM | Ramp Time | 0~9999 | 60 min | |
| S.tM | Soak Time | 0~9999 | 60 min |
Error Codes
OPEn