Watlow
F4T145011100000
F4T Series • Industrial PID Controller
Quick Info
Type
Industrial PID
Application
Integrated Control
Probe Inputs
4
Relay Outputs
4
Communication
Ethernet, RS-485, USB
Panel Size
130x83 mm
4.3" touch screen integrated controller with PLC functions
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | TFT Touch |
| Display Digits | - |
| Buttons | 0 |
Power Supply
| Voltage | 100-240V AC |
| Voltage Range | 90-264V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 25W |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 4 |
| Probe Type | Universal (TC/RTD) |
| Temp Range | -°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 4 |
| Relay Rating | 3A/240VAC |
Physical
| Panel Size | 130x83 mm |
| Depth | 50 mm |
| IP Rating | IP65 (front) |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 50°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| AC Power Input | Power |
power
|
|
| TC/RTD Inputs 1-4 | Input |
sensor
|
|
| Digital Inputs | Input |
digital
|
|
| Relay Outputs 1-4 | Output |
relay
|
|
| Analog Outputs | Output |
analog
|
|
| Ethernet RJ45 | Communication |
comm
|
|
| USB Port | Communication |
comm
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP1-4 | Set Points (per loop) | Input dependent | 0 | |
| Pb | Proportional Band | 0.0~999.9 | 5.0 °C | |
| Ti | Integral Time | 0~9999 | 240 sec | |
| Td | Derivative Time | 0~999 | 60 sec | |
| Profile | Profile Selection | 1~50 | 1 |
Error Codes
Sensor Open