Tado
Tado Wireless Temperature Sensor
Accessories Series • Remote Sensor Controller
Quick Info
Type
Remote Sensor
Application
Multi-room sensing
Probe Inputs
1
Relay Outputs
Communication
868MHz (to Internet Bridge)
Panel Size
52 x 52 x 22 mm
Additional temperature sensor for measuring temperature in a different location than the thermostat. Useful when thermostat is in suboptimal location.
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | None |
| Display Digits | - |
| Buttons | None |
Power Supply
| Voltage | 3V DC |
| Frequency | - |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 1 |
| Probe Type | Internal temperature + humidity |
| Temp Range | -°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | - |
| Relay Rating | - |
Physical
| Panel Size | 52 x 52 x 22 mm |
| Depth | - mm |
| IP Rating | - |
| Weight | 56 g |
Operating Conditions
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SENSOR_NAME | Room Name | Custom text | Living Room | |
| USE_FOR_CONTROL | Use for temperature control | On/Off | Off |
Error Codes
LOW BAT