Tado
Tado Smart Thermostat V3+
Smart Thermostat Series • Smart Thermostat Controller
Quick Info
Type
Smart Thermostat
Application
Residential Heating
Probe Inputs
1
Relay Outputs
0
Communication
868MHz (to Internet Bridge), requires Bridge
Panel Size
104 x 104 x 19 mm
Wireless smart thermostat for boilers and heat pumps. Features geofencing, open window detection, and multi-room control when combined with Smart Radiator Thermostats.
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED Matrix |
| Display Digits | - |
| Buttons | Touch surface + app control |
Power Supply
| Voltage | 3V DC |
| Frequency | - |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 1 |
| Probe Type | Internal temperature + humidity |
| Temp Range | -°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 0 |
| Relay Rating | - |
Physical
| Panel Size | 104 x 104 x 19 mm |
| Depth | - mm |
| IP Rating | - |
| Weight | 132 g |
Operating Conditions
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| Internet Bridge required | Wireless |
N/A
|
|
| Wireless Receiver for boiler | Output |
N/A
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| TEMP_UNIT | Temperature Unit | C/F | C | |
| HEAT_TEMP | Target Temperature | 5-25°C | 20 °C | |
| SCHEDULE | Smart Schedule | Time blocks | Comfort | |
| EARLY_START | Early Start | On/Off | On | |
| OPEN_WINDOW | Open Window Detection | On/Off | On | |
| FROST_PROTECT | Frost Protection | 1-10°C | 5 °C |
Error Codes
E1