Tado
Tado Smart Radiator Thermostat V3+
Radiator Thermostat Series • TRV (Thermostatic Radiator Valve) Controller
Quick Info
Type
TRV (Thermostatic Radiator Valve)
Application
Zone Heating Control
Probe Inputs
1
Relay Outputs
Communication
868MHz (to Internet Bridge)
Panel Size
52 x 78 mm mm
Smart thermostatic radiator valve for individual room temperature control. Works standalone or with Smart Thermostat for whole-home zoning.
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | - |
| Buttons | Touch + turn |
Power Supply
| Voltage | 3V DC |
| Frequency | - |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 1 |
| Probe Type | Internal temperature |
| Temp Range | -°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | - |
| Relay Rating | - |
Physical
| Panel Size | 52 x 78 mm mm |
| Depth | - mm |
| IP Rating | - |
| Weight | 175 g |
Operating Conditions
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| TEMP_UNIT | Temperature Unit | C/F | C | |
| HEAT_TEMP | Target Temperature | 5-25°C | 20 °C | |
| SCHEDULE | Smart Schedule | Per room | Comfort | |
| OPEN_WINDOW | Open Window Detection | On/Off | On | |
| CHILD_LOCK | Child Lock | On/Off | Off | |
| OFFSET | Temperature Offset | -3 to +3°C | 0 °C |
Error Codes
E1