Tado
Tado Extension Kit
Accessories Series • Wired Receiver Controller
Quick Info
Type
Wired Receiver
Application
Boiler/Heat Pump Control
Probe Inputs
Relay Outputs
2
Communication
868MHz (to Internet Bridge)
Panel Size
134 x 76 x 32 mm
Output Functions
R1
Heating
R2
Hot Water
Wired receiver for boilers without wireless receiver capability. Supports OpenTherm for modulating boiler control and provides call-for-heat when using only Smart Radiator Thermostats.
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED indicators |
| Display Digits | - |
| Buttons | Pairing button |
Power Supply
| Voltage | 100-240V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | < 2W |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | - |
| Probe Type | - |
| Temp Range | -°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 2 |
| Relay Rating | 5A/250VAC |
Physical
| Panel Size | 134 x 76 x 32 mm |
| Depth | - mm |
| IP Rating | - |
| Weight | 140 g |
Operating Conditions
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| Line (Live) | Input |
Brown
|
|
| Neutral | Input |
Blue
|
|
| OpenTherm connection | Output |
Any
|
|
| Central Heating relay | Output |
Any
|
|
| Hot Water relay | Output |
Any
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| MODE | Control Mode | OpenTherm/Relay | Auto-detect | |
| HW_CONTROL | Hot Water Control | On/Off/Schedule | Schedule | |
| HW_BOOST | Hot Water Boost Duration | 30-120 min | 60 min |
Error Codes
E1