Siemens
RXC21.5/00001
Synco 700 Series • HVAC Controller
Quick Info
Type
HVAC
Application
Heating/Ventilation
Probe Inputs
5
Relay Outputs
2
Communication
KNX (EIB), LPB
Panel Size
- mm
Heating controller for boiler and underfloor heating
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LCD |
| Display Digits | - |
| Buttons | 4 |
Power Supply
| Voltage | 24V AC |
| Voltage Range | 20-30V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 4VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 5 |
| Probe Type | NTC (QAZ21) |
| Temp Range | -°C |
| Accuracy | ±±1°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 2 |
| Relay Rating | 3A/250VAC |
Physical
| Panel Size | - mm |
| Depth | - mm |
| IP Rating | IP30 |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 50°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 24V AC Power | Power |
power
|
|
| Outside Temp Sensor | Input |
sensor
|
|
| Flow Temp Sensor | Input |
sensor
|
|
| Room Temp Sensor | Input |
sensor
|
|
| DHW Temp Sensor | Input |
sensor
|
|
| Boiler/Burner Output | Output |
relay
|
|
| Mixing Valve | Output |
analog
|
|
| KNX Bus | Communication |
comm
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| T.ROO | Room Temperature SP | 5~30 | 21 °C | |
| T.DHW | DHW Temperature SP | 30~65 | 55 °C | |
| CURV | Heating Curve | 0.2~3.5 | 1.5 | |
| PARA | Parallel Shift | -15~15 | 0 °C |
Error Codes
B1