Siemens
RWF40.000A97
RWF40 Series • Industrial PID Controller
Quick Info
Type
Industrial PID
Application
Universal Control
Probe Inputs
2
Relay Outputs
2
Communication
Optional Modbus RTU
Panel Size
96x96 mm
Universal controller for heating/cooling applications with single loop
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 4 |
| Buttons | 4 |
Power Supply
| Voltage | 24V AC/DC |
| Voltage Range | 20-30V AC, 18-30V DC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 5VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 2 |
| Probe Type | Universal (NTC, PT100, PT1000, 0-10V, 4-20mA) |
| Temp Range | -°C |
| Accuracy | ±±0.2% FS |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 2 |
| Relay Rating | 6A/250VAC |
Physical
| Panel Size | 96x96 mm |
| Depth | 75 mm |
| IP Rating | IP54 (front) |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 50°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| Power Supply | Power |
power
|
|
| Input 1 (Sensor) | Input |
sensor
|
|
| Input 2 (Limit) | Input |
sensor
|
|
| Relay 1 | Output |
relay
|
|
| Relay 2 | Output |
relay
|
|
| 0-10V Output | Output |
analog
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP | Set Point | Input dependent | 21 °C | |
| Xp | Proportional Band | 0~999 | 10 °C | |
| Tn | Integral Time | 0~999 | 120 sec | |
| Tv | Derivative Time | 0~999 | 30 sec | |
| In | Input Type | NTC/PT100/PT1000/V/mA | NTC |
Error Codes
Er1