Siemens
RDG100
RDG Series • HVAC Controller
Quick Info
Type
HVAC
Application
FCU Control
Probe Inputs
2
Relay Outputs
4
Communication
BACnet MS/TP
Panel Size
- mm
Flush-mount room thermostat with modern design, BACnet communication
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LCD |
| Display Digits | - |
| Buttons | Touch sensitive |
Power Supply
| Voltage | 24V AC/DC |
| Voltage Range | 20-30V AC/DC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 2VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 2 |
| Probe Type | Internal NTC + External Option |
| Temp Range | 0 to 50°C |
| Accuracy | ±±0.5°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 4 |
| Relay Rating | 1A/24VAC |
Physical
| Panel Size | - mm |
| Depth | - mm |
| IP Rating | IP30 |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 50°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 24V AC/DC Power | Power |
power
|
|
| Power Common | Power |
power
|
|
| Fan Speed Outputs | Output |
relay
|
|
| 0-10V Valve Output | Output |
analog
|
|
| Valve Output Common | Output |
analog
|
|
| BACnet MS/TP | Communication |
comm
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP | Set Point | 5~35 | 21 °C | |
| dEA | Dead Band | 0.5~4 | 1 °C | |
| FAN | Fan Mode | Auto/1/2/3 | Auto | |
| OCC | Occupancy | Comfort/Standby/Economy | Comfort | |
| Adr | BACnet Address | 1~127 | 1 |
Error Codes
E1