Siemens
RDF310.2
RDF300 Series • HVAC Controller
Quick Info
Type
HVAC
Application
FCU Control
Probe Inputs
1
Relay Outputs
5
Communication
None (standalone)
Panel Size
- mm
Output Functions
R1
Fan Low
R2
Fan Med
R3
Fan High
R4
Cool Valve
R5
Heat Valve
Room thermostat for 4-pipe fan coil units with heating/cooling valve outputs
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LCD |
| Display Digits | - |
| Buttons | 4 |
Power Supply
| Voltage | 24V AC |
| Voltage Range | 20-30V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 2.5VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 1 |
| Probe Type | Internal NTC |
| Temp Range | 0 to 50°C |
| Accuracy | ±±0.5°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 5 |
| Relay Rating | 2A/24VAC |
Physical
| Panel Size | - mm |
| Depth | - mm |
| IP Rating | IP30 |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 50°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 24V AC (Hot) | Power |
power
|
|
| 24V AC (Neutral) | Power |
power
|
|
| Fan Speed 1 | Output |
relay
|
|
| Fan Speed 2 | Output |
relay
|
|
| Fan Speed 3 | Output |
relay
|
|
| Cooling Valve | Output |
relay
|
|
| Heating Valve | Output |
relay
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SPC | Cooling Set Point | 18~35 | 24 °C | |
| SPH | Heating Set Point | 5~30 | 20 °C | |
| dEA | Dead Band | 0.5~6 | 2 °C | |
| FAN | Fan Mode | Auto/Low/Med/High | Auto |
Error Codes
E1