Siemens
POL638.00/STD
Climatix Series • HVAC Controller
Quick Info
Type
HVAC
Application
AHU/RTU Control
Probe Inputs
8
Relay Outputs
6
Communication
BACnet, Modbus, Ethernet, Cloud
Panel Size
- mm
Cloud-enabled controller for AHU and rooftop units
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LCD (via room unit) |
| Display Digits | - |
| Buttons | 0 |
Power Supply
| Voltage | 24V AC |
| Voltage Range | 20-30V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 12VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 8 |
| Probe Type | Universal (NTC, PT1000, 0-10V, 4-20mA) |
| Temp Range | -°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 6 |
| Relay Rating | 2A/24VAC |
Physical
| Panel Size | - mm |
| Depth | - mm |
| IP Rating | IP20 |
Operating Conditions
| Operating Temp | -10 to 55°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 24V AC Power | Power |
power
|
|
| Universal Inputs | Input |
sensor
|
|
| Digital Inputs | Input |
digital
|
|
| Analog Outputs | Output |
analog
|
|
| Relay Outputs | Output |
relay
|
|
| Ethernet | Communication |
comm
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP.S | Supply Air SP | 10~35 | 18 °C | |
| SP.R | Return Air SP | 18~28 | 22 °C | |
| FAN | Fan Mode | Auto/On/Off | Auto | |
| ECO | Economizer | On/Off | On |
Error Codes
SENS