Schneider Electric
Wiser Room Thermostat
Wiser Series • Smart Home Controller
Quick Info
Type
Smart Home
Application
Room Thermostat
Probe Inputs
1
Relay Outputs
0
Communication
Zigbee (to Hub)
Panel Size
- mm
Wireless room thermostat with LCD display
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | E-Ink LCD |
| Display Digits | - |
| Buttons | 2 |
Power Supply
| Voltage | 2x AA Battery |
| Frequency | - |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 1 |
| Probe Type | Internal NTC |
| Temp Range | 0 to 40°C |
| Accuracy | ±±0.5°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 0 |
| Relay Rating | - |
Physical
| Panel Size | - mm |
| Depth | - mm |
| IP Rating | IP20 |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 40°C |
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP | Set Point | 5~30 | 20 °C | |
| Boost | Boost | Off/30m/1h/2h/3h | Off |
Error Codes
LoBat