Schneider Electric
Wiser Heat Hub 2
Wiser Series • Smart Home Controller
Quick Info
Type
Smart Home
Application
Home Heating
Probe Inputs
0
Relay Outputs
3
Communication
Zigbee, Wi-Fi, Cloud
Panel Size
- mm
Output Functions
R1
Heat 1
R2
Heat 2
R3
Hot Water
Smart heating hub for multi-zone control with app
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | None (App controlled) |
| Display Digits | - |
| Buttons | 0 |
Power Supply
| Voltage | 230V AC |
| Voltage Range | 220-240V AC |
| Frequency | 50Hz |
| Power Consumption | 3W |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 0 |
| Probe Type | Wireless (Zigbee) |
| Temp Range | -°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 3 |
| Relay Rating | 3A/230VAC |
Physical
| Panel Size | - mm |
| Depth | - mm |
| IP Rating | IP30 |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 40°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 230V Line | Power |
power
|
|
| Neutral | Power |
power
|
|
| Heat Channel 1 | Output |
relay
|
|
| Heat Channel 2 | Output |
relay
|
|
| Hot Water | Output |
relay
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| Zone.SP | Zone Set Point | 5~30 | 20 °C | |
| HW | Hot Water Mode | On/Off/Boost | Schedule | |
| Boost | Boost Duration | 30min~3h | 1h |
Error Codes
No WiFi