Schneider Electric
TM171OBM22R
Modicon M171 Series • HVAC Controller
Quick Info
Type
HVAC
Application
HVAC Control
Probe Inputs
12
Relay Outputs
8
Communication
Modbus RTU/TCP, BACnet, Ethernet
Panel Size
- mm
Optimized controller for HVAC machines and systems
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | Optional HMI |
| Display Digits | - |
| Buttons | 0 |
Power Supply
| Voltage | 24V DC |
| Voltage Range | 19.2-30V DC |
| Frequency | - |
| Power Consumption | 10W |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 12 |
| Probe Type | Universal (NTC, PT1000, 0-10V, 4-20mA) |
| Temp Range | -°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 8 |
| Relay Rating | 5A/250VAC |
Physical
| Panel Size | - mm |
| Depth | - mm |
| IP Rating | IP20 |
Operating Conditions
| Operating Temp | -25 to 70°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 24V DC Power | Power |
power
|
|
| Analog Inputs | Input |
sensor
|
|
| Digital Inputs | Input |
digital
|
|
| Analog Outputs | Output |
analog
|
|
| Relay Outputs | Output |
relay
|
|
| Ethernet | Communication |
comm
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| AI1-12 | Analog Inputs | Configurable | NTC | |
| DI1-10 | Digital Inputs | Dry Contact | N.O. | |
| AO1-4 | Analog Outputs | 0-10V | 0V | |
| DO1-8 | Relay Outputs | Relay | Off |
Error Codes
ERR