Schneider Electric
TM171DCTW28R
SpaceLogic TM171 Series • HVAC Controller
Quick Info
Type
HVAC
Application
FCU/VAV Control
Probe Inputs
2
Relay Outputs
4
Communication
BACnet MS/TP, Wi-Fi (option)
Panel Size
- mm
Communicating room controller with touchscreen and wireless option
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LCD Touch |
| Display Digits | - |
| Buttons | Touch |
Power Supply
| Voltage | 24V AC/DC |
| Voltage Range | 20-30V AC/DC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 2.5VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 2 |
| Probe Type | Internal + External NTC/PT1000 |
| Temp Range | 0 to 50°C |
| Accuracy | ±±0.3°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 4 |
| Relay Rating | 2A/24VAC |
Physical
| Panel Size | - mm |
| Depth | - mm |
| IP Rating | IP20 |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 50°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 24V AC/DC | Power |
power
|
|
| Fan Outputs | Output |
relay
|
|
| Valve Output | Output |
relay
|
|
| 0-10V Analog | Output |
analog
|
|
| BACnet | Communication |
comm
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP.C | Cooling Set Point | 18~30 | 24 °C | |
| SP.H | Heating Set Point | 15~25 | 20 °C | |
| dB | Dead Band | 1~6 | 2 °C | |
| FAN | Fan Mode | Auto/Low/Med/High/Off | Auto |
Error Codes
Sens