Schneider Electric
MNB-V1-RTC12
MicroNet Series • HVAC Controller
Quick Info
Type
HVAC
Application
Universal Control
Probe Inputs
4
Relay Outputs
2
Communication
BACnet MS/TP, N2
Panel Size
- mm
Programmable VAV/terminal unit controller
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | None |
| Display Digits | - |
| Buttons | 0 |
Power Supply
| Voltage | 24V AC |
| Voltage Range | 20-30V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 6VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 4 |
| Probe Type | Universal (NTC, 0-10V, 4-20mA) |
| Temp Range | -°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 2 |
| Relay Rating | 1A/24VAC |
Physical
| Panel Size | - mm |
| Depth | - mm |
| IP Rating | IP20 |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 50°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 24V AC | Power |
power
|
|
| Analog Inputs | Input |
sensor
|
|
| Digital Inputs | Input |
digital
|
|
| Analog Outputs | Output |
analog
|
|
| Relay Outputs | Output |
relay
|
|
| Communication | Communication |
comm
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| AI1-4 | Analog Inputs | Configurable | NTC | |
| DI1-2 | Digital Inputs | Dry Contact | N.O. | |
| AO1-2 | Analog Outputs | 0-10V | 0V | |
| DO1-2 | Digital Outputs | Relay | Off |
Error Codes
AI Fail