MTCR-6000
MTCR Series • Refrigeration Controller
Quick Info
Output Functions
Multi-zone cold room controller for up to 6 temperature zones
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LCD |
| Display Digits | Graphic |
| Buttons | 8 |
| LED Indicators | Zone1, Zone2, Zone3, Zone4, Zone5, Zone6, Alarm |
Power Supply
| Voltage | 230V AC |
| Voltage Range | 100-240V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 10VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 12 |
| Probe Type | NTC / PT1000 |
| Temp Range | -55 to 150°C |
| Accuracy | ±0.3°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 12 |
| Relay Rating | 8A/250VAC |
Physical
| Panel Size | 144x144 mm |
| Depth | 95 mm |
| IP Rating | IP54 (front) |
| Weight | 520 g |
Operating Conditions
| Operating Temp | -10 to 55°C |
| Storage Temp | -25 to 65°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 1-2 | Power 230VAC | Input |
brown/blue
|
| 3-14 | Probes 1-6 (Room) | Input |
various
|
| 15-26 | Probes 7-12 (Evap) | Input |
various
|
| 27-28 | RS485 | Comm |
orange/yellow
|
| 29 | Ethernet RJ45 | Comm |
N/A
|
| 30-53 | Relay outputs 1-12 | Output |
various
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| NZ | Number of Zones | 1 to 6 | 4 | Active temperature zones |
| SP1 | Zone 1 Setpoint | -50 to 50 | 4 °C | Zone 1 temperature |
| SP2 | Zone 2 Setpoint | -50 to 50 | -5 °C | Zone 2 temperature |
| SP3 | Zone 3 Setpoint | -50 to 50 | -18 °C | Zone 3 temperature |
| SP4 | Zone 4 Setpoint | -50 to 50 | -25 °C | Zone 4 temperature |
| CC | Compressor Capacity | 1 to 2 | 2 | Number of compressors |
| dI | Defrost Interval | 0 to 48 | 8 hr | Time between defrosts |
Error Codes
Solution: Check corresponding probe
Solution: Check condenser
Solution: Check refrigerant
Solution: Check zone temperature
Frequently Asked Questions
Each zone has independent solenoid valve and temperature control, sharing common compressor
Yes, each zone can be set from -50°C to +50°C independently
Alternative Models (Cross Reference)
Manufacturer Information
Brand: LAE
Country: Italy