LMS-5000
LMS Series • Refrigeration Controller
Quick Info
Output Functions
Multi-setpoint controller with day/night energy saving
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 4 |
| Buttons | 4 |
| LED Indicators | Compressor, Defrost, Fan, Night |
Power Supply
| Voltage | 230V AC |
| Voltage Range | 100-240V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 4VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 2 |
| Probe Type | NTC |
| Temp Range | -50 to 110°C |
| Accuracy | ±0.5°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 3 |
| Relay Rating | 8A/250VAC |
Physical
| Panel Size | 32x74 mm |
| Depth | 68 mm |
| IP Rating | IP65 (front) |
| Weight | 110 g |
Operating Conditions
| Operating Temp | -5 to 50°C |
| Storage Temp | -20 to 60°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 1 | Power L | Input |
brown
|
| 2 | Power N | Input |
blue
|
| 3-4 | Probe 1 | Input |
yellow/white
|
| 5-6 | Probe 2 | Input |
green/white
|
| 7 | DI1 Door | Input |
violet
|
| 8 | DI2 Night | Input |
gray
|
| 9 | DI Common | Input |
black
|
| 10-11 | RS485 | Comm |
orange/yellow
|
| 12-13 | Compressor | Output |
black
|
| 14-15 | Defrost | Output |
red
|
| 16-17 | Fan | Output |
blue
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP | Day Setpoint | -50 to 50 | 4 °C | Day mode temperature |
| SP2 | Night Setpoint | -50 to 50 | 2 °C | Night mode temperature (energy saving) |
| HY | Differential | 0.5 to 10 | 2 °C | Switching differential |
| dO | Door Open Offset | 0 to 10 | 3 °C | Setpoint increase when door open |
| dT | Door Timeout | 0 to 60 | 5 min | Door alarm delay |
| nS | Night Start | 00:00 to 23:59 | 22:00 hh:mm | Night mode start time |
| nE | Night End | 00:00 to 23:59 | 06:00 hh:mm | Night mode end time |
Error Codes
Solution: Check probe wiring
Solution: Check evaporator probe
Solution: Close door or check switch
Solution: Normal operation
Frequently Asked Questions
Typically 15-25% by lowering setpoint during closed hours
Yes, use DI2 input with building management system
Alternative Models (Cross Reference)
Manufacturer Information
Brand: LAE
Country: Italy