AD2-5C34W-AG
AD2 Series • Refrigeration Controller
Quick Info
Output Functions
Three-relay controller with compressor, defrost, and fan outputs
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 3 |
| Buttons | 4 |
| LED Indicators | Compressor, Defrost, Fan, Alarm |
Power Supply
| Voltage | 230V AC |
| Voltage Range | 100-240V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 4VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 2 |
| Probe Type | NTC |
| Temp Range | -50 to 110°C |
| Accuracy | ±0.5°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 3 |
| Relay Rating | 8A/250VAC |
Physical
| Panel Size | 32x74 mm |
| Depth | 65 mm |
| IP Rating | IP65 (front) |
| Weight | 105 g |
Operating Conditions
| Operating Temp | -5 to 50°C |
| Storage Temp | -20 to 60°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 1 | Power L | Input |
brown
|
| 2 | Power N | Input |
blue
|
| 3 | Probe 1 | Input |
yellow
|
| 4 | Probe 1 | Input |
white
|
| 5 | Probe 2 | Input |
green
|
| 6 | Probe 2 | Input |
white
|
| 7 | Comp COM | Output |
black
|
| 8 | Comp NO | Output |
black
|
| 9 | Defrost COM | Output |
red
|
| 10 | Defrost NO | Output |
red
|
| 11 | Fan COM | Output |
blue
|
| 12 | Fan NO | Output |
blue
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP | Setpoint | -50 to 50 | -18 °C | Temperature setpoint |
| HY | Differential | 0.5 to 10 | 2 °C | Switching hysteresis |
| dT | Defrost Type | 0=Off,1=Elec,2=Gas | 1 | Defrost method |
| dI | Defrost Interval | 0 to 48 | 8 hr | Time between defrosts |
| dL | Defrost Duration | 0 to 120 | 30 min | Maximum defrost time |
| dE | Defrost End | -50 to 50 | 5 °C | Defrost end temperature |
| Fd | Fan Delay | 0 to 15 | 2 min | Fan delay after defrost |
| FC | Fan Control | 0=Cont,1=wComp,2=wDef | 1 | Fan operation mode |
Error Codes
Solution: Check room probe
Solution: Check evaporator probe
Solution: Normal operation
Solution: Check system
Solution: Check setpoint
Frequently Asked Questions
0=Always on, 1=Runs with compressor, 2=Stops during defrost
Alternative Models (Cross Reference)
Manufacturer Information
Brand: LAE
Country: Italy