LAE
AC2-27AS4E-BG
AC2 Series • HVAC Controller
Quick Info
Type
HVAC
Application
Fan Coil Unit
Probe Inputs
1
Relay Outputs
5
Communication
RS485 Modbus RTU
Panel Size
32x74 mm
Output Functions
R1
Heat Valve
R2
Cool Valve
R3
Fan Low
R4
Fan Med
R5
Fan High
Fan coil controller with 4-pipe system (separate heat/cool valves)
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 3 |
| Buttons | 4 |
| LED Indicators | Heat, Cool, Fan Low, Fan Med, Fan High |
Power Supply
| Voltage | 230V AC |
| Voltage Range | 100-240V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 4VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 1 |
| Probe Type | NTC |
| Temp Range | 0 to 50°C |
| Accuracy | ±0.5°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 5 |
| Relay Rating | 5A/250VAC |
Physical
| Panel Size | 32x74 mm |
| Depth | 65 mm |
| IP Rating | IP40 (front) |
| Weight | 95 g |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 45°C |
| Storage Temp | -10 to 55°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 1 | Power L | Input |
brown
|
| 2 | Power N | Input |
blue
|
| 3-4 | Room Probe | Input |
yellow/white
|
| 5-6 | RS485 | Comm |
orange/yellow
|
| 7 | Heat Valve COM | Output |
red
|
| 8 | Heat Valve NO | Output |
red
|
| 9 | Cool Valve COM | Output |
blue
|
| 10 | Cool Valve NO | Output |
blue
|
| 11 | Fan Low | Output |
black
|
| 12 | Fan Med | Output |
black
|
| 13 | Fan High | Output |
black
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP | Setpoint | 10 to 35 | 22 °C | Room temperature setpoint |
| MO | Mode | 0=Off,1=Heat,2=Cool,3=Auto | 3 | Operating mode |
| FS | Fan Speed | 0=Auto,1=Low,2=Med,3=High | 0 | Fan speed |
| dB | Dead Band | 1 to 5 | 2 °C | Neutral zone |
| VT | Valve Type | 0=NO,1=NC | 0 | Valve normal position |
Error Codes
E1
Room probe error
Solution: Check probe wiring
CO
Comm error
Solution: Check RS485 connection
Frequently Asked Questions
Separate hot and chilled water pipes allowing simultaneous heating and cooling in different zones
Alternative Models (Cross Reference)
Dixell XW30L
Carel PCOX
Johnson Controls TC-9100
Manufacturer Information
Brand: LAE
Country: Italy