Johnson Controls
FX-PCG2621-0
FX-PC Series • HVAC Controller
Quick Info
Type
HVAC
Application
General Purpose
Probe Inputs
6
Relay Outputs
6
Communication
BACnet MS/TP, N2
Panel Size
- mm
Programmable field controller for HVAC applications
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LCD (external) |
| Display Digits | - |
| Buttons | 0 |
Power Supply
| Voltage | 24V AC |
| Voltage Range | 21-26.4V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 15VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 6 |
| Probe Type | Universal (10K, 20K, PT1000, 0-10V, 4-20mA) |
| Temp Range | -°C |
| Accuracy | ±±0.1% FS |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 6 |
| Relay Rating | 2A/30VAC, 0.5A/30VDC |
Physical
| Panel Size | - mm |
| Depth | - mm |
| IP Rating | IP20 |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 50°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 24V AC Power | Power |
power
|
|
| Analog Inputs | Input |
sensor
|
|
| Binary Inputs | Input |
digital
|
|
| Analog Outputs | Output |
analog
|
|
| Relay Outputs | Output |
relay
|
|
| BACnet Communication | Communication |
comm
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| AI1-6 | Analog Inputs | Configurable | 10K NTC | |
| BI1-6 | Binary Inputs | Dry Contact | N.O. | |
| AO1-4 | Analog Outputs | 0-10V | 0V | |
| BO1-6 | Binary Outputs | Relay | Off |
Error Codes
Sensor Fail