Johnson Controls
DX-9100-8454
DX-9100 Series • HVAC Controller
Quick Info
Type
HVAC
Application
DDC Control
Probe Inputs
8
Relay Outputs
8
Communication
N2, Metasys
Panel Size
- mm
Extended digital controller for complex HVAC systems
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LCD (2 line) |
| Display Digits | - |
| Buttons | 6 |
Power Supply
| Voltage | 24V AC |
| Voltage Range | 21-26.4V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 20VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 8 |
| Probe Type | Universal |
| Temp Range | -°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 8 |
| Relay Rating | 2A/30VAC |
Physical
| Panel Size | - mm |
| Depth | - mm |
| IP Rating | IP20 |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 50°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 24V AC Power | Power |
power
|
|
| Analog Inputs | Input |
sensor
|
|
| Binary Inputs | Input |
digital
|
|
| Analog Outputs | Output |
analog
|
|
| Relay Outputs | Output |
relay
|
|
| N2 Communication | Communication |
comm
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| AI1-8 | Analog Inputs | Configurable | 10K NTC | |
| BI1-8 | Binary Inputs | Dry Contact | N.O. | |
| AO1-4 | Analog Outputs | 0-10V | 0V | |
| BO1-8 | Binary Outputs | Relay | Off |
Error Codes
E001