Google Nest
Nest Thermostat
Nest Thermostat Series • Smart Thermostat Controller
Quick Info
Type
Smart Thermostat
Application
Residential HVAC
Probe Inputs
1
Relay Outputs
0
Communication
Wi-Fi 802.11 b/g/n (2.4GHz), Bluetooth LE
Panel Size
84 diameter x 27.5 depth mm
Affordable smart thermostat with mirror finish display, sideswipe controls, and simplified setup. Energy Star certified with savings up to $140/year.
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LCD Mirror |
| Display Digits | - |
| Buttons | Touch bar + press |
Power Supply
| Voltage | 24V AC |
| Voltage Range | 20-30V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 1 |
| Probe Type | Internal + Nest Temperature Sensor compatible |
| Temp Range | -°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 0 |
| Relay Rating | - |
Physical
| Panel Size | 84 diameter x 27.5 depth mm |
| Depth | - mm |
| IP Rating | - |
| Weight | 130 g |
Operating Conditions
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 24V Power | Input |
Red
|
|
| Heating | Output |
White
|
|
| Cooling | Output |
Yellow
|
|
| Fan | Output |
Green
|
|
| 24V Common | Input |
Blue
|
|
| Heat Pump Reversing | Output |
Orange
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| TEMP_UNIT | Temperature Unit | F/C | F | |
| HEAT_TEMP | Heat Temperature | 40-90°F | 68 °F | |
| COOL_TEMP | Cool Temperature | 50-90°F | 76 °F | |
| FAN_MODE | Fan Mode | On/Auto | Auto | |
| ECO_TEMP_H | Eco Heat Temp | 40-70°F | 50 °F | |
| ECO_TEMP_C | Eco Cool Temp | 76-90°F | 85 °F |
Error Codes
E195