Gefran
1800V-RRRI0-0001
1800 Series • Industrial PID Controller
Quick Info
Type
Industrial PID
Application
Programmable Control
Probe Inputs
3
Relay Outputs
4
Communication
RS485, Ethernet, USB
Panel Size
96x96 mm
1/4 DIN advanced programmer with large display
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LCD |
| Display Digits | - |
| Buttons | 5 |
Power Supply
| Voltage | 100-240V AC |
| Voltage Range | 90-264V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 15VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 3 |
| Probe Type | Universal (TC/RTD/mA/V) |
| Temp Range | -°C |
| Accuracy | ±±0.1% FS |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 4 |
| Relay Rating | 5A/250VAC |
Physical
| Panel Size | 96x96 mm |
| Depth | 125 mm |
| IP Rating | IP65 (front) |
Operating Conditions
| Operating Temp | -10 to 55°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| Universal Inputs | Input |
sensor
|
|
| Digital Inputs | Input |
digital
|
|
| Relay Outputs | Output |
relay
|
|
| Analog Outputs | Output |
analog
|
|
| Ethernet | Communication |
comm
|
|
| AC Power | Power |
power
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP | Set Point | Input range | 0 °C | |
| Pb | Proportional Band | 0.1~999.9 | 5.0 % | |
| Int | Integral Time | 0~9999 | 120 sec | |
| dEr | Derivative Time | 0~9999 | 30 sec | |
| PrG | Program Number | 1~99 | 1 |
Error Codes
Err.I1-3