Fuji Electric
PXW4
PXW Series • Industrial PID Controller
Quick Info
Type
Industrial PID
Application
Multi-Zone Control
Probe Inputs
4
Relay Outputs
4
Communication
RS-485 Modbus RTU (standard)
Panel Size
96x48 mm
Multi-point controller, 4 loops in one unit
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 4 |
| Buttons | 4 |
Power Supply
| Voltage | 100-240V AC |
| Voltage Range | 85-264V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 10W |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 4 |
| Probe Type | Universal (TC/RTD) |
| Temp Range | -°C |
| Accuracy | ±±0.2% FS |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 4 |
| Relay Rating | 3A/250VAC |
Physical
| Panel Size | 96x48 mm |
| Depth | 75 mm |
| IP Rating | IP66 (front) |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 50°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| Input 1-2 | Input |
sensor
|
|
| Input 3-4 | Input |
sensor
|
|
| Output 1-4 | Output |
relay
|
|
| RS-485 | Communication |
comm
|
|
| AC Power | Power |
power
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SV1-4 | Set Value (per loop) | Input dependent | 0 °C | |
| P | Proportional Band | 0~9999 | 30 °C | |
| I | Integral Time | 0~9999 | 240 sec | |
| D | Derivative Time | 0~9999 | 60 sec | |
| Grp | Group Mode | OFF/1-2-3-4/1-2/3-4 | OFF |
Error Codes
L1-4 bOut