Fuji Electric
PXR5
PXR Series • Industrial PID Controller
Quick Info
Type
Industrial PID
Application
Process Control
Probe Inputs
2
Relay Outputs
3
Communication
RS-485 Modbus RTU (standard)
Panel Size
48x96 mm
1/8 DIN PID controller with advanced features and multiple outputs
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 4 |
| Buttons | 4 |
Power Supply
| Voltage | 100-240V AC |
| Voltage Range | 85-264V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 6W |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 2 |
| Probe Type | Universal (TC/RTD/Current/Voltage) |
| Temp Range | -°C |
| Accuracy | ±±0.2% FS |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 3 |
| Relay Rating | 3A/250VAC |
Physical
| Panel Size | 48x96 mm |
| Depth | 75 mm |
| IP Rating | IP66 (front) |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 50°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| Input 1 (TC/RTD/Process) | Input |
sensor
|
|
| Input 2 (Secondary/Remote) | Input |
sensor
|
|
| Output 1 (Heat) | Output |
relay
|
|
| Output 2 (Cool) | Output |
relay
|
|
| Output 3 (Alarm) | Output |
relay
|
|
| AC Power | Power |
power
|
|
| RS-485 A/B | Communication |
comm
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SV | Set Value | Input dependent | 0 °C | |
| In | Input Type | Multi-select | K | |
| P | Proportional Band | 0~9999 | 30 °C | |
| I | Integral Time | 0~9999 | 240 sec | |
| D | Derivative Time | 0~9999 | 60 sec | |
| PtN | Pattern Number | 1~8 | 1 | |
| StP | Current Step | 0~8 | 0 | |
| r.SV | Ramp Target | Input dependent | 0 | |
| r.tM | Ramp Time | 0~9999 | 0 min |
Error Codes
bOut