Fuji Electric
PXR4
PXR Series • Industrial PID Controller
Quick Info
Type
Industrial PID
Application
Process Control
Probe Inputs
1
Relay Outputs
2
Communication
RS-485 Modbus RTU (standard)
Panel Size
48x48 mm
1/16 DIN PID controller with universal input and communication
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 4 |
| Buttons | 4 |
Power Supply
| Voltage | 100-240V AC |
| Voltage Range | 85-264V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 5W |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 1 |
| Probe Type | Universal (TC/RTD/Current/Voltage) |
| Temp Range | -°C |
| Accuracy | ±±0.2% FS |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 2 |
| Relay Rating | 3A/250VAC |
Physical
| Panel Size | 48x48 mm |
| Depth | 75 mm |
| IP Rating | IP66 (front) |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 50°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| Input (TC/RTD/Process) | Input |
sensor
|
|
| Output 1 (Heat) | Output |
relay
|
|
| Output 2 (Cool/Alarm) | Output |
relay
|
|
| AC Power | Power |
power
|
|
| RS-485 A/B | Communication |
comm
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SV | Set Value | Input dependent | 0 °C | |
| In | Input Type | Multi-select | K | |
| P | Proportional Band | 0~9999 | 30 °C | |
| I | Integral Time | 0~9999 | 240 sec | |
| D | Derivative Time | 0~9999 | 60 sec | |
| Ct | Control Cycle | 1~120 | 20 sec | |
| AT | Auto-tuning | OFF/ON | OFF | |
| Adr | Modbus Address | 1~99 | 1 | |
| bPS | Baud Rate | 4800~38400 | 9600 |
Error Codes
bOut