Fuji Electric
PXR3
PXR Series • Industrial PID Controller
Quick Info
Type
Industrial PID
Application
Process Control
Probe Inputs
1
Relay Outputs
1
Communication
Optional RS-485 Modbus
Panel Size
24x48 mm
1/32 DIN compact PID controller, space saving design
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 4 |
| Buttons | 4 |
Power Supply
| Voltage | 100-240V AC |
| Voltage Range | 85-264V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 4W |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 1 |
| Probe Type | Universal (TC/RTD/Current/Voltage) |
| Temp Range | -°C |
| Accuracy | ±±0.2% FS |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 1 |
| Relay Rating | 3A/250VAC |
Physical
| Panel Size | 24x48 mm |
| Depth | 60 mm |
| IP Rating | IP66 (front) |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 50°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| Input + (TC/RTD/mA/V) | Input |
sensor
|
|
| Input - | Input |
sensor
|
|
| RTD B / Input Common | Input |
sensor
|
|
| Output (Relay/SSR/mA) | Output |
relay
|
|
| Output Common | Output |
relay
|
|
| AC L | Power |
power
|
|
| AC N | Power |
power
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SV | Set Value | Input dependent | 0 °C | |
| In | Input Type | Multi-select | K | |
| P | Proportional Band | 0~9999 | 30 °C | |
| I | Integral Time | 0~9999 | 240 sec | |
| D | Derivative Time | 0~9999 | 60 sec | |
| Ct | Control Cycle | 1~120 | 20 sec | |
| AT | Auto-tuning | OFF/ON | OFF |
Error Codes
bOut