Fuji Electric
PUM
PUM Series • Indicator/Controller Controller
Quick Info
Type
Indicator/Controller
Application
Display/Basic Control
Probe Inputs
1
Relay Outputs
1
Panel Size
48x24 mm
Ultra-compact panel meter with optional control output
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 4 |
| Buttons | 2 |
Power Supply
| Voltage | 100-240V AC |
| Voltage Range | 85-264V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 3W |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 1 |
| Probe Type | Thermocouple/RTD |
| Temp Range | -°C |
| Accuracy | ±±0.5% FS |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 1 |
| Relay Rating | 3A/250VAC |
Physical
| Panel Size | 48x24 mm |
| Depth | 55 mm |
| IP Rating | IP50 (front) |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 50°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| TC/RTD Input | Input |
sensor
|
|
| Relay Output | Output |
relay
|
|
| AC Power | Power |
power
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SV | Set Value | -199~999 | 0 °C | |
| In | Input Type | K/J/T/PT | K | |
| HYS | Hysteresis | 1~50 | 2 °C |
Error Codes
bOut