Eurotherm
nanodac VH
nanodac Series • Recorder/Controller Controller
Quick Info
Type
Recorder/Controller
Application
Recording & Control
Probe Inputs
4
Relay Outputs
4
Communication
Ethernet, Modbus TCP/RTU, USB
Panel Size
96x96 mm
Recorder and PID controller with 4 universal inputs and colour display
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | TFT LCD |
| Display Digits | - |
| Buttons | 5 |
Power Supply
| Voltage | 100-240V AC |
| Voltage Range | 85-264V AC |
| Frequency | 45-65Hz |
| Power Consumption | 25VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 4 |
| Probe Type | Universal (TC/RTD/mA/V) |
| Temp Range | -°C |
| Accuracy | ±±0.05% of reading |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 4 |
| Relay Rating | 2A/264VAC |
Physical
| Panel Size | 96x96 mm |
| Depth | 160 mm |
| IP Rating | IP65 (front) |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 55°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| Power Supply | Power |
power
|
|
| Universal Inputs | Input |
sensor
|
|
| Digital Inputs | Input |
digital
|
|
| Relay Outputs | Output |
relay
|
|
| Analog Outputs | Output |
analog
|
|
| RJ45 | Communication |
comm
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP1-4 | Loop Setpoints | Input range | 0 °C | |
| PB | Proportional Band | 0~999.9 | 5.0 % | |
| TI | Integral Time | 0~9999 | 120 sec | |
| TD | Derivative Time | 0~9999 | 30 sec | |
| LOG | Log Rate | 0.1s~1h | 1s |
Error Codes
Sbr