Eurotherm
EPC3008
EPC3000 Series • Industrial PID Controller
Quick Info
Type
Industrial PID
Application
Programmable Control
Probe Inputs
2
Relay Outputs
3
Communication
Modbus RTU/TCP, Ethernet
Panel Size
48x96 mm
1/8 DIN programmable controller with colour touchscreen
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | TFT LCD Touch |
| Display Digits | - |
| Buttons | 0 |
Power Supply
| Voltage | 100-240V AC |
| Voltage Range | 85-264V AC |
| Frequency | 47-63Hz |
| Power Consumption | 15VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 2 |
| Probe Type | Universal (TC/RTD/mA/V) |
| Temp Range | -°C |
| Accuracy | ±±0.1% FS |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 3 |
| Relay Rating | 2A/264VAC |
Physical
| Panel Size | 48x96 mm |
| Depth | 125 mm |
| IP Rating | IP66 (front) |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 55°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| Power Supply | Power |
power
|
|
| Process Input 1 | Input |
sensor
|
|
| Process Input 2 | Input |
sensor
|
|
| Digital Inputs | Input |
digital
|
|
| Relay Outputs | Output |
relay
|
|
| Analog Output | Output |
analog
|
|
| RJ45 Ethernet | Communication |
comm
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP | Setpoint | Input range | 0 °C | |
| PB | Proportional Band | 0~999.9 | 5.0 % | |
| TI | Integral Time | 0~9999 | 120 sec | |
| TD | Derivative Time | 0~9999 | 30 sec | |
| PROG | Setpoint Program | 1~60 | 1 |
Error Codes
SENS.BRK