Eurotherm
3216
3200 Series • Industrial PID Controller
Quick Info
Type
Industrial PID
Application
Process Control
Probe Inputs
1
Relay Outputs
2
Communication
Modbus RTU (option)
Panel Size
48x48 mm
1/16 DIN single loop PID controller, compact version of 3208
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 5 |
| Buttons | 4 |
Power Supply
| Voltage | 85-264V AC |
| Voltage Range | 85-264V AC / 90-300V DC |
| Frequency | 48-62Hz |
| Power Consumption | 10VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 1 |
| Probe Type | Universal (TC/RTD/mA/mV/V) |
| Temp Range | -°C |
| Accuracy | ±±0.1% of span |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 2 |
| Relay Rating | 2A/264VAC |
Physical
| Panel Size | 48x48 mm |
| Depth | 150 mm |
| IP Rating | IP65 (front) |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 55°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| Power Supply | Power |
power
|
|
| Sensor Input | Input |
sensor
|
|
| Relay A | Output |
relay
|
|
| Relay B | Output |
relay
|
|
| RS485 | Communication |
comm
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP | Setpoint | Input range | 0 °C | |
| PB | Proportional Band | 0.0~999.9 | 5.0 % | |
| TI | Integral Time | 0~9999 | 120 sec | |
| TD | Derivative Time | 0~9999 | 30 sec |
Error Codes
Sbr