Eurotherm
3208
3200 Series • Industrial PID Controller
Quick Info
Type
Industrial PID
Application
Process Control
Probe Inputs
2
Relay Outputs
3
Communication
Modbus RTU, EIA485, Ethernet (option)
Panel Size
48x96 mm
1/8 DIN single loop PID controller with configurable I/O
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 5 |
| Buttons | 4 |
Power Supply
| Voltage | 85-264V AC |
| Voltage Range | 85-264V AC / 90-300V DC |
| Frequency | 48-62Hz |
| Power Consumption | 12VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 2 |
| Probe Type | Universal (TC/RTD/mA/mV/V) |
| Temp Range | -°C |
| Accuracy | ±±0.1% of span |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 3 |
| Relay Rating | 2A/264VAC resistive |
Physical
| Panel Size | 48x96 mm |
| Depth | 150 mm |
| IP Rating | IP65 (front) |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 55°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| Power Supply L/N | Power |
power
|
|
| Protective Earth | Power |
power
|
|
| Input 1 (TC/RTD/mA/V) | Input |
sensor
|
|
| Input 1 RTD B/C | Input |
sensor
|
|
| Relay A Output | Output |
relay
|
|
| Relay B Output | Output |
relay
|
|
| Relay C Output | Output |
relay
|
|
| Analog Output | Output |
analog
|
|
| Comms EIA485 A/B | Communication |
comm
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP | Setpoint | Input range | 0 °C | |
| PB | Proportional Band | 0.0~999.9 | 5.0 % | |
| TI | Integral Time | 0~9999 | 120 sec | |
| TD | Derivative Time | 0~9999 | 30 sec | |
| MR | Manual Reset | -100~100 | 0 % | |
| HY | Hysteresis | 0.1~99.9 | 0.5 °C | |
| AT | Auto-Tune | Off/On | Off | |
| CYC | Cycle Time | 0.2~1200 | 20 sec |
Error Codes
Sbr