Eurotherm
3204
3200 Series • Industrial PID Controller
Quick Info
Type
Industrial PID
Application
Process Control
Probe Inputs
3
Relay Outputs
4
Communication
Modbus RTU, Ethernet, Profibus (options)
Panel Size
96x96 mm
1/4 DIN single loop PID controller with large display
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 5 |
| Buttons | 4 |
Power Supply
| Voltage | 85-264V AC |
| Voltage Range | 85-264V AC / 90-300V DC |
| Frequency | 48-62Hz |
| Power Consumption | 15VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 3 |
| Probe Type | Universal (TC/RTD/mA/mV/V) |
| Temp Range | -°C |
| Accuracy | ±±0.1% of span |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 4 |
| Relay Rating | 2A/264VAC |
Physical
| Panel Size | 96x96 mm |
| Depth | 150 mm |
| IP Rating | IP65 (front) |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 55°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| Power L/N/E | Power |
power
|
|
| Main Process Input | Input |
sensor
|
|
| Auxiliary Input | Input |
sensor
|
|
| Remote SP/Cascade | Input |
sensor
|
|
| Relay Outputs | Output |
relay
|
|
| Analog Outputs | Output |
analog
|
|
| Communications | Communication |
comm
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP | Setpoint | Input range | 0 °C | |
| PB | Proportional Band | 0.0~999.9 | 5.0 % | |
| TI | Integral Time | 0~9999 | 120 sec | |
| TD | Derivative Time | 0~9999 | 30 sec | |
| PROG | Program Number | 1~4 | 1 |
Error Codes
Sbr