Elitech
ETC-100+
ETC Series • Refrigeration Controller
Quick Info
Type
Refrigeration
Application
Cold Room
Probe Inputs
2
Relay Outputs
2
Panel Size
75x35 mm
Output Functions
R1
Compressor
R2
Defrost
Professional refrigeration controller with defrost function
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 3 |
| Buttons | 4 |
| LED Indicators | Compressor, Defrost, Alarm |
Power Supply
| Voltage | 220V AC |
| Voltage Range | 200-240V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 3VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 2 |
| Probe Type | NTC 10K |
| Temp Range | -50 to 99°C |
| Accuracy | ±0.5°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 2 |
| Relay Rating | 10A/250VAC |
Physical
| Panel Size | 75x35 mm |
| Depth | 85 mm |
| IP Rating | IP54 |
| Weight | 110 g |
Operating Conditions
| Operating Temp | -10 to 60°C |
| Storage Temp | -20 to 70°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 1 | Power L | Input |
brown
|
| 2 | Power N | Input |
blue
|
| 3-4 | Room Probe | Input |
yellow/white
|
| 5-6 | Evap Probe | Input |
green/white
|
| 7-8 | Compressor | Output |
black
|
| 9-10 | Defrost | Output |
red
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SP | Setpoint | -50 to 50 | -18 °C | Temperature setpoint |
| dF | Differential | 0.5 to 10 | 2 °C | Switching differential |
| dI | Defrost Interval | 0 to 24 | 8 hr | Time between defrosts |
| dL | Defrost Duration | 0 to 60 | 30 min | Max defrost time |
| dE | Defrost End | -50 to 50 | 5 °C | Defrost end temperature |
| Cd | Comp Delay | 0 to 15 | 3 min | Restart delay |
Error Codes
E1
Room probe fault
Solution: Check room probe
E2
Evap probe fault
Solution: Check evaporator probe
dF
Defrost active
Solution: Normal operation
HA
High alarm
Solution: Check refrigeration
Frequently Asked Questions
Press and hold defrost button for 3 seconds
Alternative Models (Cross Reference)
Dixell XR30CX
Carel PJEZS
Full Gauge MT-512E
Manufacturer Information
Brand: Elitech
Country: China